Kohaliku ja mahetoidu tarbimine on tervisele kasulik mitmel tasandil — alates toitaineterikkusest kuni keemilise koormuse vähendamiseni kehas. Siin on peamised põhjused, miks need valikud toetavad sinu tervist:


1. Vähem jääkaineid ja mürke

Mahetoit on kasvatatud ilma sünteetiliste pestitsiidide, herbitsiidide ja keemiliste väetisteta. See tähendab, et sinu keha ei pea tegelema jääkainete ja võimalike toksiinide lagundamisega, mis võivad kogunedes mõjutada maksa, hormonaalsüsteemi ja immuunsust.


2. Rohkem antioksüdante ja vitamiine

Uuringud on näidanud, et mahetoidus (eriti viljades ja köögiviljades) võib olla rohkem antioksüdante, mis aitavad võidelda vabade radikaalide vastu ja ennetavad kroonilisi haigusi, nagu südamehaigused, vähk ja vananemisega seotud probleemid.


3. Vähem antibiootikume ja hormoone

Mahepõllumajanduses kasvatatud loomadele ei anta rutiinselt antibiootikume ega kasvuhormoone. Seega on oht väiksem, et tarbijal tekib antibiootikumiresistentsus või hormonaalne tasakaalutus, mis võib mõjutada näiteks kilpnäärme tööd või viljakust.


4. Parem seedesüsteemi tugi

Kohalik ja mahetoit sisaldab sageli rohkem kiudaineid ning vähem kunstlikke lisaaineid (nt värvained, säilitusained), mis toetab soolestiku mikrobioomi – seedesüsteemi head bakterid, millel on suur mõju nii seedimisele kui ka immuunsusele ja isegi meeleolule.


5. Vähem töötlemist = rohkem tervislikke omadusi

Kohalik toit ei vaja sageli konserveerimist ega säilitusaineid, kuna see liigub kiiresti põllult taldrikule. Vähem töötlemine tähendab rohkem looduslikke ensüüme, vitamiine ja maitseid.


6. Kohandatud kohalikele oludele ja hooajale

Kohalik toit vastab paremini meie keha vajadustele antud aastaajal. Näiteks sügisel kasvatatud juurviljad toetavad keha soojendamist ja toitmist külmal perioodil, samas kui suvised marjad jahutavad ja pakuvad C-vitamiini, et tugevdada immuunsust.


7. Toitainete “eluiga” on pikem

Värske, just korjatud kohalik toit ei ole veetnud päevi või nädalaid laos ja transpordil, mis tähendab, et seal on rohkem alles vitamiine (nt C-vitamiin laguneb kiiresti valguse ja soojuse käes).


8. Allergiate ja tundlikkuse vähendamine

Mahedalt kasvatatud toit ei sisalda sageli geneetiliselt muundatud komponente ega kunstlikke lisaaineid, mis võivad tekitada tundlikkust või allergilisi reaktsioone. Eriti kasulik on see lastele ja tundliku seedimisega inimestele.


9. Parem rasvhapete profiil loomsetes toodetes

Mahetoodetud liha, piim ja munad võivad sisaldada rohkem oomega-3 rasvhappeid ja vähem põletikku soodustavaid rasvhappeid, sest loomad saavad süüa looduslikumat ja rohusöödale põhinevat toitu.


10. Emotsionaalne ja vaimne kasu

Tervisele ei mõju hästi mitte ainult toit ise, vaid ka teadmine, et toetad eetilist ja jätkusuutlikku toidutootmist. See vähendab stressi ja soodustab positiivset suhet toiduga, mis on aluseks tervislikule toitumisele.


Kui valid kohalikku ja mahetoitu, teed teene oma kehale, vaimule ja keskkonnale. See on investeering, mis toob tervist pikaks ajaks.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Shopping Cart
×
0
    0
    Ostukorv
    Sinu ostukorv on tühiTagasi poodi
    Scroll to Top